Puszcza Białowieska – unikat na skalę Polski i Europy

07. Luty 2017 Bez kategorii 0

Na całym świecie jest tylko jedno miejsce, w którym występują w całkowicie naturalnym środowisku ogromne skupiska żubrów [tu https://pl.wikipedia.org]. Tym miejscem jest oczywiście Puszcza Białowieska, której choć zdecydowanie większa część znajduje się na terenie Białorusi, to jednak w Polsce wypasają się największe stada tych zwierząt. Nic dziwnego, że żubry stały się więc atrakcją nie tylko przyrodniczą, ale i turystyczną. Aby je oglądać, nakarmić, zrobić sobie z nimi zdjęcia czy chociażby przez chwilę poobserwować, do Puszczy Białowieskiej zjeżdżają się dziesiątki tysięcy turystów.

O tym, że fenomen białowieskich żubrów dociera do najdalszych granic Polski świadczy prosty fakt: noclegi wynajmują turyści z każdego zakątka kraju. Wśród miłośników żubrów nie brakuje więc i mieszkańców pobliskiego Białegostoku czy Lublina, Warszawy, Krakowa, jak i mieszkańców Katowic, Zielonej Góry albo Szczecina. Popularne jest organizowanie wycieczek szkolnych, połączonych ze zwiedzaniem innych atrakcji, znajdujących się w Puszczy Białowieskiej, w tym Muzeum Przyrodniczego w Białowieży czy Parku Pałacowego.

Żubry mają również swoją własną stronę internetową, na której prowadzone są transmisje nagrań z kamer rozmieszczonych w rezerwacie. Szacuje się, że co roku do Białowieskiego Parku Narodowego, w którym zlokalizowane są rezerwaty pokazowe żubrów, przyjeżdża około pół miliona turystów. Oczywiście korzystają oni również z szeregu innych atrakcji, w tym agroturystycznych – stajni konnych, ścieżek pieszych i rowerowych – sławnej białowieskiej zabytkowej ciuchci oraz drezyny czy Szlaku Dębów Królewskich i Książąt Litewskich. Niewątpliwie jednak główną atrakcją nadal pozostają same żubry w swoim naturalnym środowisku. Te wspaniałe zwierzęta można podziwiać także w innych miejscach w naszym kraju. Przykładowo w naturalnym środowisku żubry występują także na terenie Podlasia [tu http://orcia.pl].

Tak ogromne zainteresowanie turystyczne Puszczą Białowieską rodzi naturalny skutek, czyli konieczność stworzenia turystom odpowiednich warunków do zwiedzania i wypoczynku. Przede wszystkim rozwija się więc sama baza noclegowa [tu http://meteor-turystyka.pl] i restauracyjna – ze względu na dziki, naturalny charakter ogromnej części Puszczy, zahamowany jest jednak rozwój urbanistyczny. Oznacza to, że noclegi w tym rejonie w dużej mierze bazują na campingach i polach namiotowych. Coraz częściej otwierane są też domy prywatne, których właściciele oferują turystom pokoje do wynajęcia, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne gospodarstwa agroturystyczne, gdzie wypoczynek połączony jest z jakąś specyficzną, dodatkową atrakcją, np. stadninami konnymi.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>