Miasto u podnóża Szczelińców – Radków

14. Marzec 2017 Bez kategorii 1

Część gości, którzy przyjeżdżają na wakacje, aby wędrować po Górach Stołowych, wybiera na pobyt noclegowy miejscowość Radków, położoną u stóp tego pięknego pasma. Stąd łatwo można włączyć się w siatkę szlaków turystycznych, które prowadzą przez zakątki o szczególnych walorach widokowych. Nieopodal utworzono także kilka rezerwatów krajobrazu, aby chronić niezwykłe formacje geologiczne o unikalnych kształtach. Atrakcyjności dodaje też fakt, że Radków jest położony niedaleko pięknych Karkonoszy. Z kolei na trenie tych wyjątkowych wzniesień znajdziemy malownicze miejscowości, które warto zobaczyć.

Niemniej jednak w samym Radkowie mieści się nie tylko baza noclegowa, ale także kilka atrakcji. Znajduje się tu wypełniony rdzawą wodą zalew, przy którym goście mogą podziwiać panoramę Gór Stołowych i ich największego szczytu, Wielkiego Kamieńca. Nad samym akwenem funkcjonuje także kąpielisko strzeżone oraz kilka wypożyczalni sprzętu wodnego. Można tu skorzystać z kajaków, łódek i żaglówek, aby aktywnie wypoczywać nad wodą, uprawiając sport.

Wśród lasu, który otacza zbiornik, wytyczono trasy dla wędrowców i rowerzystów, które pozwalają zapoznać się z tutejszymi krajobrazami. Przy zalewie znajdują się strome skałki, na których można świetnie trenować wspinaczkę. W centrum miasteczka wczasowicze znajdą urokliwy rynek, który otaczają malownicze stare kamienice. Można tu znaleźć między innymi posążek Matki Boskiej Szkaplerznej, późnogotycki kościół Świętej Doroty z renesansowym wystrojem wnętrza oraz renesansowy ratusz miejski. Na obrzeżach Radkowa zwiedzający natkną się również na pozostałości średniowiecznych murów obronnych miasta. Funkcjonuje tu również miłych kafejek, w których spacerowicze mogą zjeść loda czy napić się herbaty, a w centrum stoją ławeczki, na których można odpocząć podczas spaceru po okolicy i popatrzeć na życie miasteczka.

W przeciwieństwie do innych okolicznych kurortów Radków charakteryzuje się niepowtarzalnym klimatem i specyficzną atmosferą średniowiecza. Ci, którzy wybierają się w Góry Stołowe i rezerwują sobie noclegi, właśnie Radków Mipowinni wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu. Ta miejscowość, świetnie połączona ze szlakami turystycznymi, zaprasza także do rekreacji nad zalewem, wypoczynku na kąpielisku i uprawiania sportów wodnych. Na miejscu nie brak także innych atrakcji, ponieważ można tu zobaczyć średniowieczne zabytki, w tym rynek ze starymi kamienicami, figurkę Maryi, gotycki kościół z ozdobnym wnętrzem, renesansowy ratusz i resztki dawnych murów miejskich.


1 thought on “Miasto u podnóża Szczelińców – Radków”

  • 1
    RobertoC.o. on 22 marca 2017 Odpowiedz

    Ciekawe miejsce i nawet kilka zabytków się znajdzie, kolejne miejsce które trzeba przemyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>