Historia wsi rybackiej Chłapowo

08. Luty 2017 Bez kategorii 0

Każdy turysta szukający spokojnej i urokliwej nadmorskiej miejscowości powinien udać się do Chłapowa. Ta malownicza wieś położona w województwie pomorskim, niegdyś część Władysławowa [więcej na Wikipedii]. Licząca nieco ponad tysiąc mieszkańców historyczna wieś kaszubska stanowi idealne miejsce dla osób spragnionych wyciszenia, odpoczynku i malowniczej przyrody. Pierwsza wzmianka o Chłapowie pochodzi z 1359 roku, miejscowość lokalizowana była na prawie chełmińskim przez komtura Wolframa von Baldersheima, a sama nazwa brzmiała wtedy w niemieckiej postaci jako Klappow. Od roku 1446 była własnością królewską w powiecie puckim. Nazwa Chłapowo ostatecznie została przyjęta w 1664 roku.

Po rozbiorze Polski w 1772 roku wieś była własnością Prus. Największy i najbardziej dynamiczny jej rozwój przypada na koniec XVIII wieku. Powstała wtedy zachowana do dzisiaj zabytkowa murowana kapliczka. Zachowało się także kilka charakterystycznych, krytych strzechą wiejskich domów o zabudowie szkieletowej. Od połowy XIX wieku we wsi natrafiano na skrzynkowe groby kultury wschodniopomorskiej. Cmentarzysko pochodzi ze wczesnego okresu żelaza, czyli z czasu pomiędzy 650 a 400 rokiem przed naszą erą. Wydobyto tam m.in. popielnice, wyroby z brązu, naczynia z gliny i ozdoby z bursztynu. Prowadzone w XX wieku w okolicy wsi dalsze badania archeologiczne doprowadziły do odkrycia w pobliżu śladów osadnictwa z okresu neolitu oraz epoki brązu. Szczególnym bogactwem tutejszej ziemi są złoża soli potasowo-magnezowej, które wyśmienicie nadają się jako nawóz dla rolnictwa.

Tematyka herbu Chłapowa nawiązuje do twórczości znanej osobistości urodzonej w tej pięknej wsi, jaką był Augustyn Necel. Jest to najwybitniejszy kaszubski pisarz, autor powieści historycznych, a z zawodu rybak. Nazywany był “kaszubskim Sienkiewiczem” oraz „kronikarzem spod Rozewskiej Blizy”. Jest także laureatem Medalu Stolema, nagrody przyznawanej osobom, instytucjom i organizacjom, które szczególnie przyczyniły się do pomnożenia dorobku oraz osiągnięć kultury Kaszub i Pomorza lub ich popularyzowania. Autor herbu starał się w nim upamiętnić twórczość pisarza oraz jego poetyckie określenia.

Miłośnicy spokojnego wypoczynku i aktywnych wycieczek z pewnością będą bardzo zadowoleni, gdy na swoją bazę noclegową wybiorą właśnie Chłapowo. W samej wsi nocleg można znaleźć w kwaterze prywatnej, na kempingu czy też polu namiotowym. Nie brakuje także urokliwych pensjonatów oraz ośrodków wypoczynkowych. Nocleg warto zarezerwować wcześniej, gdyż ta nadmorska miejscowość potrafi przeżywać oblężenie podczas sezonu, tym bardziej, iż w pobliżu znajdują się kurorty, takie jak Władysławowo czy Jastrzębia Góra. Miejsce na wypoczynek w tym malowniczym miejscu znajdziemy bez trudu w Internecie, po wpisaniu w przeglądarce hasła “noclegi Chłapowo” [lub bezpośrednio  Chłapowo w bazie Meteora]. Każdy turysta szukający odpoczynku z dala od zgiełku oraz malowniczych krajobrazów będzie zachwycony przyjeżdżając do tej malutkiej, rybackiej wsi nad pięknym Morzem Bałtyckim.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>